Aki rákerül, annak többnyire annyi, kerüljön az két órába vagy 32 évbe.
Mi alapján kerülnek fel bűnözők az FBI tíz legkeresettebb bűnözőről szóló listájára? – ennek járt utána a Fox News.
Mint írják: 1950 óta 530-an kerültek fel erre a listára, és közülük 494-et el is fogtak.
Jonathan Gillam volt FBI-ügynök a Fox Newsnak azt mondta, a lista több figyelmet érdemel, mint amennyit kap. Mindenesetre az FBI a helyi bűnüldöző szervek – köztük 56 helyi FBI-kirendeltség – segítségét is igénybe veszi a lista összeállításakor.
Jellemzően azok kerülnek fel a listára, akik súlyos nemzetbiztonsági kockázatot jelentenek vagy jelentős veszélyt jelentenek az amerikai nemzetre. A két dolog különbözik: az első a nemzetbiztonsági titkokra vonatkozik, a második az emberek otthoni biztonságára.
A lista egyik leghíresebb „tagja” az arra 2007-ben felkerülő Oszama bin-Laden volt.
A listára felkerültek gyakran olyan emberek, akik bármikor Amerika földjére léphetnek vagy inspirálhatnak más bűnözőket, terroristákat.
Az FBI 1950 márciusában hozta létre a listát, miután egy újságíró rákérdezett, hogy kiket keresnek a legjobban.
Közülük 163-at a civil lakosság segítségével kaptak el.
A legrövidebb idő, ami alatt elkaptak valakit a listáról, két óra volt. A leghosszabb 32 év. Az első az 1969-ben elkapott Billie Austin Bryant volt, akit gyilkosságért el is ítéltek. A második Víctor Manuel Gerena egy Wells Fargo-bankfiók 1983-as kirablásáért került rá a listára, és 2016-ban vették le róla, anélkül, hogy elkapták volna; állítólag Kubában él.
Eleinte leginkább bankrablásért, autólopásért kerültek fel rá emberek, egy évszázaddal később már szabotázs, gyermekrablás, kormányzati tulajdon megrongálása is szerepelt a legkeresettebbek által elkövetett bűntények között, a hetvenes évektől pedig a szervezett bűnözés és a terrorizmus is fókuszba került. A nyolcvanas-kilencvenes években a szexuális bűnözők, nemzetközi terroristák és drogcsempészek is felkerültek rá.
Aki a legutoljára felkerült a listára, az a kolumbiai drogcsempész-terrorista Wilver Villegas-Palomino, azaz Carlos El Puerco, aki 20 évig csempészett kokaint Kolumbiából az USA-ba. Alejandro Rosales Castillo 2016-ban gyilkolta meg barátnőjét a dél-karolinai Charlotte-ban. Ruja Ignatova bolgár kriptovaluta-kereskedő négymilliárd dollárral vágta át üzleti partnereit OneCoin nevű cégén keresztül 2014 óta. Arnoldo Jimenez halálra késelte feleségét 2012-es esküvőjük után.
Omar Alexander Cardenast egy 2019-es gyilkosságért, Alexis Florest egy öt éves philadelphiai kislány 2000-res elrablásáért és meggyilkolásáért, Bhadreshkumar Chetanbhai Patelt felesége 2015-ös meggyilkolásáért keresik. Yulan Adonay Archaga Carias pedig egy hondurasi gang vezetője, ami kokaint csempészik.
Végül a gyermekpornó terjesztéséért keresett Michael James Prattet és a drogcsempész Jose Rodolfo Villarreal-Hernandez „El Gato”-t már elkapták, de még rajta vannak a listán.
Fotó: Wikipédia.